Jdi na obsah Jdi na menu
 


 
Miluji květiny, ale lidé, kteří mne dobře znají, již vědí, že mnohem víc než květinami řezanými mi udělají radost kytičkou v květináči. Okázalé a drahé pugéty růží a gerber, často zvadnou již druhého dne, protože uměle jim život prodloužily výztuhy, špendlíky a pobyt v lednici. Mnohem raději si vybírám společníky, kteří v mé domácnosti zahnízdí na dlouho nebo navždy  a dobře se jim daří. Dnes bych vám chtěla připomenout dvě nenápadné domácí krásky s drobnými lístečky, které jsou si velmi podobné - Soleirolia, s krásným českým názvem "domácí štěstí" a velmi podobná Nertera, neboli "korálovka andská", která je po většinu času ozdobena žlutými nebo oranžovými miniaturními bobulkami.

Nerterou uděláme velkou radost snad každému. Již dávno neplatí, že darovat hrnkové květiny je nevhodné, v poslední době, kdy lidé věnují větší pozornost ekologii, naopak trend darování květin v květináči je na prudkém vzestupu. Na trhu jsou k dostání oranžově zbarvená odrůda "Astrid" a bílá "Marleen". Korálovce dopřejme nevysychající půdu, rosení a chladnější umístění. Nevystavujme ji doma přímému slunci, přesto však potřebuje dostatek světla. Dobře vám bude prosperovat zejména na východním okně. Neponechávejte ji na mističce stát ve vodě. Dekorativní korálovku andskou můžeme pěstovat nejen jako domáci kytičku, ale je využívána také v alpinkových sklenících. Preferuje chladnější stanoviště s humózní, vlhkou půdou a stín nebo polostín. Květinu dělíme na jaře a koncem léta; řízkujeme na jaře a koncem léta.

nnn.jpgSoleirolia soleirolii je drobnolistá rostlinka tvořící naducané trsy. Je nazvána podle svého objevitele, kapitána Soleirolia. Pochází z tropických lesů Korsiky a Sardinie a je jediným zástupcem svého rodu. Kvete během celého roku drobnými nenápadnými kvítky. Preferuje světlé stanoviště, které je chráněno před přímým sluncem. Vyhovuje jí i lehký polostín. Domácí štěstí má rádo chlad, vyhovují mu teploty do 20 stupňů a dobře vám bude prosperovat na severních oknech. Při nedostatku prořídne rostlince olistění. Má ráda nevysychající zeminu a miluje rosení. Jako podklad květináče se doporučuje například vlhký jemný štěrk. Při nedostatku vzdušné vlhkosti zasychají mladé lístky. Velmi ochotně a rychle se množí, při rozsazování stačí rozdělit trs. Zasazena do vkusného květináčku udělá radost každému. Hnojíme ji dvakrát ročně během vegetačního období, popřípadě hnojení nahradíme každoročním přesazením rostliny do nové půdy. Zajímavý nápad měl keramik Jiří Andrle, který domácí štěstí zasazuje do keramických hlaviček tak, jak vidíte na obrázku, kdy rostlinka dotváří vlasový porost duté hlavičky. Další originální květináčky z jeho dílny s domácím štěstím můžete vidět zde tichyspolecnik.wz.cz/cz