Jdi na obsah Jdi na menu
 


6.5. Ke plotu do rohu, jak tam ti umělci vykáceli šeřík, jsem nasadila maralí, jeho kořen se sbírá a suší po třetím roce a výluh z něco má aktivizující účinek, mírně zvyšuje krevní tlak a prý působí i jako mírné afrodisiakum :-)

Do záhonu pod meruňku jsem vysadila čechravu, jednotlivé cibulky jiřin a taky několik slezových růží. Začíná se olisťovat popínavé víno.

V truhlících čekají pelargonie, sporýše, polehavý jasmín a begonie na druhou polovinu května, abych to vše dala na balkony.

Přišly srdcovky, už byly narašené zasadila jsem je na kraj záhonu k jiřinám, které pořád ne a ne se ukázat, kromě těch jednotlivých hlíz, co se sázely po hrstech, ty už raší.

Do záhonu k mečíkům a hledíkům jsem dala ještě řadu sporýšů a cinií. Naproti do záhonu, kde je cibule, jsou dvě skupinky dračíku a jedna žlutá jiřina, kterou jsem včera dostala od Petra k desetiletému soužití :-) Dala jsem tam taky 6 nestařců (nebo nestarců?:-)) Dělá to takové krásné kupičky.

Hodně fouká vítr a shazuje šišky modřínu, což těší jenom bráchovu fenku, která je tu na dovolené, tedy spíše v sanatoriu, kde ji léčím uši a užívá si válcování mé zahrady. Až jí skončí pobyt, bude ze mne nervová troska, asi budu potřebovat taky nějaké sanotorium, nejlépe mé osvědčené lesní na chatě na Vrátenské hoře. :-)

Do díry po uschlém rododendronu jsem si zasadila Pieris japonica, moc krásný stálezelený keř s bílými miniaturními zvonečky.

13.5. v truhlíku rozkvetly kejklířky, ten kalokvět má jakési přeložené listy, nějak se netváří entuziasticky, vidím to s ním bledě. Rozkvetl rododendron - bile a poprvé taky přesazená azalka z chaty, oranžově, je úplně obsypaná květy. Vedle ní kvetou orlíčky.

Daleko živelněji ale roste bršlice a ostatní plevel :-(

20.5. zajela jsem na chatu vysvobodit ještě pár kytek, ale byla to tristní podívaná: ve vzrostlém pažitu nebylo skoro možné něco najít, hortenzii jsem tam hledala asi půl hodiny a to, co jsem našla, mne vůbec nepotěšilo: ožraná kalina od zajíců, síťky ze stromů na ochranu proti okusu servané (nechápu, jak to ty mrchy lesní dělají, asi si nosí s sebou k nám šťípačky :-( Vyryla jsem ještě dvě stračky a spolu s hortenziemi je převezla a zasadila tady, vypadá to s nimi zatím nahnutě.

O klematisu, který nebyl na podzim ostříhaný, tudíž se olistil jen na vrcholcích, bych měla raději pomlčet. Cestou domů jsem rozvíjela teorie, že by se chata měla prodat, že dvě zahrady nestíhám a začíná se mi dělat na ruce zánět žil z těch doktorských zásahů minulý týden (že já k nim, blbec, lezla), ale Petr začal řvát, že si tam zvykl a že se nic prodávat nebude a že mu vysoká tráva vyhovuje.