Jdi na obsah Jdi na menu
 


Plamének, neboli klematis najdete na většině zahrad, jak ovíjí svými popínavými šlahouny branky, ploty a zídky nebo lemuje okna domků a zušlechťuje a prosvěcuje svými nádhernými květy kdejaká podivná zákoutí, dodávajíc jim neopakovatelného romantického kouzla. Oblíbenost této květiny stále stoupá a na náš trh přicházejí i málo známější odrůdy, takže zahrádkáři mají opravdu z čeho vybírat. Klematis rozmazlují pergolami, většinou v blízkosti vchodu a rostlinka jim na oplátku připravuje krásné přivítání.

Pojďme se dnes na klematis podívat trochu podrobněji - ráda bych se zaměřila nejen na rozbor podmínek, které rostlince vyhovují a sázení do půdy, ale také na rozdílnou péči o různé jeho druhy.

Při koupi si rozmyslete, kdy chcete, aby plamének kvetl, jsou druhy kvetoucí ja jaře, další skupina kvete začátkem června a jiné druhy až v plném létě. Uvažte, jestli máte pro plamének dostatek místa a oporu, kromě bylinných plaménků, vysokých zhruba 1 metr se ostatní druhy vyšplhají hladce přes tři metry výšky a ani tam se nezastaví a namíří si to výše. Pokud právě takového obra chcete, volte odrůdu Vitalba nebo Montana.

Zvažte taky velikost květu, drobná Tibetiana má dvoubarevné, malinké, žlutohnědé zvonečky a dobře se hodí třeba k popínání stromů nebo tam, kde očekáváte bohatou clonu. Velkokvěté plnokvěté odrůdy (třeba Multiblue) jsou na počet květů podstatně skoupější. Pokud jste netrpěliví zahradníci jako já a nejradši byste viděli klematis co nejdříve na zahradě v květu, nekupujte si malé mladé rostlinky, ale investujte do dražšího exempláře ve větším květináči.

Plaménky milují světlé, polostinné stanoviště, kde budou mít dostatek vody, ale v dobře propustné, nepřemokřené půdě a se zakrytou patou. Zjednodušeně lze říci, že chtějí hlavu na slunci a nohy ve stínu. Vysazujte je na jaře nebo na podzim, není však chybou ani výsadba v létě, půdu si ale předem připravte, aby byla dostatečně provlhčena.

V místě, kde chcete plamének vysadit, si připravte asi 45 cm širokou 45cm hlubokou jamku a nechte ji co nejdéle dobře provzdušnit. Pokud chcete sázet klematis u domu, jámu vyhlouběte asi 40-50 cm od zdi, aby ke kořenům mohla dešťová voda. Sázejte rostlinu mírně šikmo a nakloněnou ke zdi, po které se má pnout. Pakliže ji čeká pergola nebo opora až výše, než se nachází konec opěrné tyčky, vyveďte mladou rostlinu na tuto oporu drátkem, po kterém se zpočátku bude pnout. Kromě podpůrných tyček, které jste zakoupili s rostlinkou zapíchněte do půdy ještě opěrnou tyčku a spojte ji pevně s podpůrnými tyčkami. Mladé výhonky klematisu jsou velmi křehké a bez opory se snadno polámou větrem. U keřů sázejte klematis při vnějším okraji kořenového systému keře, u stromů lze vysadit těsně u kmene.

Na dno jamky nasypte hrubý písek nebo jemný štěrk, aby kořeny neležely ve vodě. Připravte si zahradní kompost smíšený s provlhčenou rašelinou a zahradním hnojivem, kterého přidáte dvě hrsti jako zásobu živin, každý rok toto přihnojení zopakujte. Před sázením nechte květináč s kořeny asi půl hodiny ve vodě. Opatrně zacházejte s kořenovým balem a snažte se jej neporušit. Zasaďte rostlinu tak, aby povrch jejího balu byl asi 5 cm pod úrovní okolní půdy a vytvořila se tak mělká jamka. Po zasazení nezapomeňte zalít. Plamének nezalévejte na listy a na květ, ale pouze jeho patu.

Patu rostliny zakryjte dobře mulčovací kůrou, kamenem, starou střešní taškou nebo výsadbou husté, vyšší trvalky, např. levandulí, vřesem, nízkým keříčkem mochny, hustou růží nebo ozdobnou travinou, záleží na vašem vkusu a fantazii.

Pokud sázíte klematis na dřevěnou pergolu, dobře pergolu impregnujte lodním lakem, aby byla odolná proti dřevokazným houbám a patu trámku pergoly opatřete kovovou pozinkovanou patkou, aby vám neuhnila. Křehkým a nehezkým plastovým pergolám se raději vyhněte, navíc jejich výrazné barvy by vás při kochání se plaménkovou krásou rušily.

Pro bohaté rozvětvení a olistění po prvním roce proveďte výchovný hluboký řez asi na 25 cm. Pro zamezení překotného růstu a pro podporu bohatého květu plamének seřezávejte každý rok zpětně. Doba a typ prořezávání se liší u jednotlivých druhů podle doby, kdy kvetou. Řez veďte jen několik mm nad párem pupenů v listovém úžlabí ostrými nůžkami nebo nožem a šikmo, aby na jeho ploše nezůstávala dešťová voda, podporující v tomto místě vstup infekce.

Na jaře kvetoucí druhy jako je Clematis alpina, Clematis macropetala, Clematis armandii ´Snowdrift´, Clematis chrysocoma, Clematis cirrhosa, Clematis balearica ´Freckles´, Clematis balearica ´Wisley Cream´, Clematis gracilifolia, Clematis grandiflora ´Marjorie´, Clematis grandiflora ´Mayleen´, Clematis grandiflora aj. není třeba hluboce seřezávat, pouze prosvětlit a odstranit odumřelé výhonky. Tyto plaménky stříhejte koncem podzimu, lze i na jaře a ihned po odkvětu slabé a odumřelé výhony.

Druhá skupina jsou klematisy kvetoucí začátkem léta na loňských výhonech jako např. Clematis patens, Clematis folerida a Clematis lanuginosa aj. Patří sem zejména velkokvěté a plnokvěté odrůdy a za dobrých podmínek kvetou znovu jednoduchým květem v srpnu a září. Tento klematis také nepotřebuje velké prořezání a stříhá se koncem podzimu tak, abyste slabé a odumřelé výhony odstranili a ostatní seřízli asi o 10 - 20 cm.

Plaménky kvetoucí v létě na čerstvých letošních výhonech se naopak koncem podzimu seřezávají hluboko, asi 20 cm nad zemí, pokud je máte vysazené u zídek a pergol. Do této skupiny patří Clematis viticella, Clematis tibetiana, Clematis texensis a některé kultivary u nás nejběžnějšího Jackmanii.

Úplný seznam odrůd a rozdělení do druhů dle květu a stříhání najdete zde.

Pozor, klematis obsahuje protoanemonin, stejně jako mnoho dalších pryskyřníkovitých rostlin, pracujte s ním tedy v rukavicích, aby nedošlo ke kožnímu podráždění. Dříve sloužil jako oblíbená rostlina žebráků, kteří si s ním potírali rány, které pak zůstaly otevřené a vzbuzovaly soucit. Proto by vám jejich šťáva neměla přijít do otevřených ran a rostlinu by neměly ani žvýkat zvířata. Děti někdy lákají ke hraní efektní odkvetlá květenství.

Pokud se o plaméncích chcete dozvědět více, doporučuji publikaci Plaménky od Waltera Hörsche.